Jest taki numer Abradab, „Rapowe Ziarno”. Zaczyna się słowami: „Druga zwrotka, bo zawsze chciałem zacząć od środka”.

Tak jak pierwsza zwrotka wchodzi od razu, tak druga – czasem nie chce. Początek świetny, ale dalej, nie idzie. A przecież nie będę się powtarzać – mówisz.

No więc moje pytanie: A dlaczego nie??

Powtarzaj. Jak mawiają kochankowie Do it again, babe. Napisz to samo ale … używając innych słów. Technika powtórzenia jest wpisana w piosenkę. Jeśli ma przylepić się do odbiorcy, musi być powtórzone. Podobnie jak hook w numerze. Możesz powtarzać frazy, konteksty, kombinacje wyrazów. To sprawia, że tekst dostaje strukturę i ramy, a nie jest zlepkiem randomowych słów brzmiącym jakby je pisał Chat GPT. Struktura daje słuchaczowi poczucie: aa, rozumiem, nadążam. Ogólnie ludzie nie lubią robić porządku, ale lubią jak porządek wokół nich jest.

Możesz rozbudować ideę pierwszej zwrotki o nowe szczegóły – i tu powtórzenie pojawia się w warstwie narracji. Jeśli pisujesz metaforą, możesz zastosować moją ulubioną technikę czyli powtórzenie formy.

Zaraz Ci to pokażę na przykładzie, ale najpierw uwaga. Jeśli nie chcesz kontynuować w drugiej zwrotce tej samej narracji, np. on mnie nie kocha, dlaczego, biedna ja, możesz rozważyć zmianę punktu widzenia. Czyli opowiedzieć historię z perspektywy kogoś innego lub skupić się na innej emocji. (jeszcze będzie skomlał u mych drzwi)

Przykład? Powiedzmy, że numer zaczyna się tak:

Tysiące pocałunków i snów jak z nocy letniej
Tysiące błysków w oku pomiędzy dziś a kwietniem…

No i masz już zwrotkę, masz refren, ale dalej – stoisz z robotą.

Więc ja bym zrobiła tak: poszłabym za samą formą, ale pokazałabym inną perspektywę stosując powtórzenie na poziomie formalnym:

Tysiące wzruszeń ramion, bez odpowiedzi pytań
To Pani Obojętność w przepaść nas właśnie spycha

Jeśli piszesz storytellingowo (czyli opowiadasz historie), druga zwrotka to świetne miejsce na plot twist (technika narracyjna polegająca na tym, że najmilszy facet w mieście okazuje się psychopatycznym mordercą – za moich czasów, w latach 90-tych, wyskakiwało się zza krzaka i krzyczało na ludzi: bu!!)

Najważniejsze to utrzymać spójność pomiędzy częściami na poziomie stylu, rytmu, rymu i przekazu. Czyli jeśli w jednym wersie piszesz, że widzisz wszystko jak Google Earth, to w kolejnym nie wyjeżdżasz z anielską sotnią co z gór spalonych pogrobowym stąpa krokiem. „Wrzucony papier zapycha pisuar, zachodni wiatr spienione goni fale” – brzmi dobrze tylko w memie.

Możesz wskoczyć do 3 częściowego warsztatu Jak pisać lepsze teksty piosenek.

Ten warsztat to wersja kompaktowa mojego programu mentoringowego Pisz Lepiej dla autorów tekstów piosenek. W sam raz na początek i do pracy samodzielnej. Jest on kompilacją paru technik (z parudziesięciu jakie proponuję) i głównych założeń jakie przyjęłam – które w moim przekonaniu są punktem wyjścia do bycia Twórcą-W-Połączeniu. Dzięki temu sprawdzisz czy chcesz iść ze mną w roli Twojej przewodniczki. To w pełni wartościowy materiał, jednak obejmujący KAWAŁEK tego, co składa się na tę drogę.
3 mocne lekcje w formie video z moją mordeczką i prezentacją, ponad 3 godziny nagrań uzupełnione o ćwiczenia na wynos oraz dodatkowe materiały mailowe. Stworzone na bazie moich dotychczasowych warsztatów online – dostęp na pół roku + coś ekstra TYLKO DO 6 MAJA

1. nagranie webinaru Źródła Inspiracji Tekściarza (dostęp na pół roku)

2. bezpłatny dostęp do jednej z dużych lekcji z programu Pisz Lepiej 2.0 (o storytellingu w piosence) – dostęp do 9 maja

3. zaproszenie na masterminda (na kamerkach), na którym pogadamy o naszych wyzwaniach autora – online 7 maja

4. jeśli się zjawisz na mastermindzie, dostaniesz też bezpłatny dostęp (do 9 maja) do lekcji video: Chat GPT – Twoje Kreatywne Źródło Inspiracji I Strategicznej Promocji Muzycznej. Przewodnik krok po kroku

TYLKO DO 6 MAJA Z KODEM MAMFAJNAZNIZKA 50 % TANIEJ

Nazywam się Patrycja Kosiarkiewicz i od 27 lat zarabiam na życie pisząc piosenki. Prowadzę też programy mentoringowe dla artystów. Chcesz pisać lepiej? Głębiej? Z Pola? Jesteś we właściwym miejscu. Chcesz wiedzieć jak radzić sobie w tak trudnej branży jaką jest szołbiznes? Wskakuj do mojego newslettera – otrzymasz więcej informacji.
Masz pytanie – napisz do mnie.

Co mam dla Ciebie?

  • program mentoringowy Pisz Lepiej – dla autorów piszących po polsku

  • program mentoringowy Spełniony Artysta, Dostatni Artysta – dla artystów pragnących przemodelować swoją działalność artystyczną w taki sposób, by z kosztownego hobby stała się sposobem na spełnione i dostatnie życie

  • tekst piosenki na zamówienie

Ostatnie wpisy:

Reputacja Artysty – Zrób z tego tramwaj

18 kwietnia, 2024|Kategorie: Przedsiębiorczość, Samorozwój, Spełniony Artysta Dostatni Artysta|Tagi: , , , |

Ostatnio gadałyśmy z Izą, z którą prowadzę program Spełniony Artysta, Dostatni Artysta o tych wszystkich pożarach w burdelu, które trzeba gasić, gdy prowadzisz projekt muzyczny i zależysz od innych ludzi.

Jak mądrze planować projekt muzyczny

12 kwietnia, 2024|Kategorie: Przedsiębiorczość, Samorozwój, Spełniony Artysta Dostatni Artysta|Tagi: , , , |

W przypadku tak absorbującego zadania jakim jest zorganizowanie dochodowego projektu muzycznego, po prostu nie można nie planować. Szczególnie gdy chcesz w to zainwestować pieniądze. Szczególnie pożyczone pieniądze.

Co moja dusza chce mi dziś powiedzieć

8 czerwca, 2023|Kategorie: Pisz Lepiej, Samorozwój|Tagi: , , , |

Przychodzę do Ciebie z najważniejszym ćwiczeniem autorskim ever, a przy okazji potężną praktyką duchową. Wykonuję je regularnie. Stanowi inspirację, pocieszenie, łączy mnie z miejscem spokoju we mnie, pogłębia moje zaufanie do wszechświata / przewodników duchowych / Wewnętrznego Twórcy – wybierz to, co pasuje Ci najbardziej.

Chcesz Listy Ode Mnie?

Chcesz Listy Ode Mnie?

Myślisz sobie czasem: Miało być inaczej… Gdzie podziała się pasja? Czy ja w ogóle jeszcze w to wszystko wierzę? Czemu pozwoliłem, żeby podcięli mi skrzydła? Co jest ze mną nie tak?
My artyści, twórcy, tak mamy. Przez chwilę jesteśmy na dachu świata, by następnie wylądować na długie tygodnie w czarnej d.

Doskonale Cię rozumiem. Jedziemy na tym samym wózku.
Pokażę Ci jak ja sobie z tym poradziłam.

Wiesz jak chcę, żebyś się czuł po moich listach?
Że znów Ci się chce. Że znów lejesz benzynę do swoich silników i podrywasz się do lotu.

Inspiracja

Co sprawia, że każdego dnia jestem na stand by-u weny?

Przedsiębiorczość

Jak godzę bycie czynną artystką z prowadzeniem biznesu?

Warsztat

Jakich narzędzi pisarskich codziennie używam?