Można. Tak samo jak wielu innych rzeczy. Jest jednak jeden warunek – musisz mieć do tego serce. Gdy ktoś mnie pyta: Patrycja, a czy na przykład,
ja, mały żuczek, mogę napisać tekst – odpowiadam pytaniem: a wzywa cię to?

– Czy ja wiem? Wzywa to chyba nie, po prostu chciałabym spróbować.
– A jest coś co cię wzywa?
– Tak! Zawsze chciałam tańczyć flamenco. Mój pierwszy chłopak kochał się w Carmen Amaya. Właściwie to nie był moim chłopakiem. Ale straciłam z
nim cnotę, haha.
– Oczy ci błyszczą.
– No. Gdy wyobrażam sobie, że wkładam trzewiki i sunę po parkiecie z tym, wiesz, wachlarzem, to mam gęsią skórkę.
– Skoro tak, po co chcesz tracić czas na pisanie tekstów? Włącz Pata Negra i tańcz.

Że najważniejsza jest pasja. Od niej się wszystko zaczyna. Jeśli naprawdę chcesz coś robić, a nie jest to jedynie kaprys – pasja Cię poprowadzi. Pomoże wyznaczyć trasę. Na Giewont możesz wejść w dobrych butach, ale bez specjalnego sprzętu. Gdy Twoim celem jest Czomolungma, potrzebujesz się przygotować. Każdy zawód ma swoją Czomolungmę, ale nikt od niej nie zaczyna. I to jest pierwsza rzecz.

Druga jest taka, że to co nosisz w środku zbuduje Twoje pisanie. Istnieją dziesiątki prostych warsztatowych patentów jak na przykład ten: by uniknąć niewygodnych do śpiewania zbitek spółgłosek w zdaniu, zastosuj szyk przestawny, ale najpierw … to zdanie ma lśnić jeśli chodzi o treść, przekaz, Twoją opowieść.

Szukanie sedna opowieści to nie jest teoria. Im lepiej siebie poznasz, tym lepiej siebie zrozumiesz i będziesz lepszym storytellerem. Przez siebie, do świata – to stara zasada. Niektórzy mówią, że wystarczy znać życie, by pisać dobre teksty. Sztuka (przez duże s) to jednak coś więcej. Samo opowiedzenie historii to nie tylko nadstawienie uszu na to co się ludziom przydarza i jak się w związku z tym czują, ale również wgląd w DUCHOWY proces, który za tym stoi. Dlatego drugim najważniejszym pytaniem artysty po jak się czuję jest dlaczego.

Pytaj siebie: Na jakim etapie podróży bohatera lub drogi do oświecenia jestem? Jaki leitmotyw realizuję w moim pisaniu? Jaki brak mnie napędza? Za czym tęskni moja dusza? Dobry tekściarz nie ucieka od takich pytań. Ma odwagę zanurzyć się głęboko w swojej wewnętrznej opowieści i przyjąć to co zobaczy, niezależnie czy mu się to spodoba czy nie.

Samopoznanie jest warunkiem dobrego pisania. Oczywiście ludzie pisują nieświadomie. Niekiedy mistrzowsko składają słowa w wersy bez zaangażowania emocjonalnego. Niekiedy procesują własne emocje i poprzez katharsis oswajają swój ból. Jednak prawda jest taka, że im więcej świadomości – tym większy kawałek Prawdy odsłonisz dla siebie i innych.

Spójrz na poniższy diagram, pochodzi z prac Roberta Diltsa. Większość ludzi jest świadomością na trzech dolnych piętrach – skupia się na doświadczaniu materii i żyje na autopilocie. To jest poziom co się wydarza / jak się w związku tym czuję (w jakich zachowaniach to się pokazuje). To również rzemiosło (umiejętności). Jednak te poziomy są zarządzane z wyższych pięter – przekonań, misji, tożsamości. Gdy ten fakt pomijasz, żyjesz nie korzystając z pełni swojego potencjału. To trochę jakbyś miał świetne buty trekingowe, a poszedł na Giewont w klapkach.

W moich materiałach edukacyjnych zawsze podkreślam pracę w głąb, wewnętrzny proces oraz połączenie z Polem. Możesz zapoznać się z tą perspektywą w warsztacie Jak Pisać lepsze teksty piosenek.  Jest on wersją kompaktową mojego programu mentoringowego Pisz Lepiej i służy pracy samodzielnej. To kompilacja paru technik (z parudziesięciu jakie proponuję) i głównych założeń, które w moim przekonaniu są punktem wyjścia do bycia Twórcą-W-Połączeniu. Ma dać Ci możliwość sprawdzenia czy chcesz iść ze mną w roli Twojej przewodniczki. To w pełni wartościowy materiał, jednak obejmujący KAWAŁEK tego, co składa się na tę drogę.

3 mocne lekcje w formie video, ponad 3 godziny nagrań uzupełnione o ćwiczenia na wynos oraz dodatkowe materiały mailowe. Stworzone na bazie moich dotychczasowych warsztatów online – dostęp na pół roku. Dorzucam gratis nagranie webinaru Źródła Inspiracji Tekściarza – lekcja pokazowa programu mentoringowego Pisz Lepiej.

Ponieważ czytasz mój blog – mam dla Ciebie tajny kod rabatowy 100mniej. Ważny tylko do końca maja.

Nazywam się Patrycja Kosiarkiewicz i od 27 lat zarabiam na życie pisząc piosenki. Prowadzę też programy mentoringowe dla artystów. Chcesz pisać lepiej? Głębiej? Z Pola? Jesteś we właściwym miejscu. Chcesz wiedzieć jak radzić sobie w tak trudnej branży jaką jest szołbiznes? Wskakuj do mojego newslettera – otrzymasz więcej informacji.
Masz pytanie – napisz do mnie.

Co mam dla Ciebie?

Ostatnie wpisy:

Chcesz Listy Ode Mnie?

Chcesz Listy Ode Mnie?

Myślisz sobie czasem: Miało być inaczej… Gdzie podziała się pasja? Czy ja w ogóle jeszcze w to wszystko wierzę? Czemu pozwoliłem, żeby podcięli mi skrzydła? Co jest ze mną nie tak?
My artyści, twórcy, tak mamy. Przez chwilę jesteśmy na dachu świata, by następnie wylądować na długie tygodnie w czarnej d.

Doskonale Cię rozumiem. Jedziemy na tym samym wózku.
Pokażę Ci jak ja sobie z tym poradziłam.

Wiesz jak chcę, żebyś się czuł po moich listach?
Że znów Ci się chce. Że znów lejesz benzynę do swoich silników i podrywasz się do lotu.

Inspiracja

Co sprawia, że każdego dnia jestem na stand by-u weny?

Przedsiębiorczość

Jak godzę bycie czynną artystką z prowadzeniem biznesu?

Warsztat

Jakich narzędzi pisarskich codziennie używam?